Ana Menü
Anasayfa
Sanat ve Edebiyat
Psikoloji ve Felsefe
Antoloji
Kitap Tanıtımları
Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Ziyaretci Defteri
Önemli Adresler
Fotograf Galerisi
Hava Durumu
Galeri
kod parametreleri
 
... Dakika Dakika SİNEMA - TİYATRO - SERGİ - KONSER ve FESTİVAL Etkinlikleri Ayakizlerinde ...
 
Anasayfa
Ruhi SU
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar A.kadir ESER   
Cuma, 26 Eylül 2008

Hayatı 

1912 Van’da doğan Ruhi Su, 1936 Ankara Müzik öğretmen okulunu, 1942 Ankara Devlet Konservatuarı opera bölümü bittirdi. 1943-45 yılları arasında Ankara Radyosunda, 1950 yılında ise İstanbul Radyosunda konserler verdi. 1952 ye kadar Ankara Devlet Operası sanatçılığı görevini sürdürdü. Aynı yıllarda gerçekleştirilen bazı filmlerin müziklerini yaptı. İngiltere, Almanya, İsveç, Bulgaristan, Hollanda ve Avustralya’ya giderek konserler verdi. 1962 yılında ilk plakları çıktı, 1975 yılında “Dostlar Korosu”nu kurdu

 

Mehmet Ruhi Su, 1912'de Van'da doğdu. Hiç tanımadığı anne ve babasını "Ermeni tehciri" sırasında kaybettiği biliniyor. Çocukluğunu yanlarına verildiği yoksul bir aile ve öksüzleri yurdunda geçirdi. Bir ara İstanbul'da askeri okullarda okudu, ancak müzik sevgisi onu yeni arayışlara itti. Adana Öğretmen Okulu'nda okurken, Ankara'ya Müzik Öğretmen Okulu'na girmeyi başardı. 1935’de Cumhurbaşkanlığı Orkestrası’na seçildi, konservatuarın opera bölümünde de okudu ve daha sonra da Devlet Operası'nda çalıştı, bir süre radyoda türkü söyledi. Söylediği bir türkü yüzünden radyodaki işine son verilen Ruhi Su, 1952-57 yılları arasında 1951 TKP tevkifatı dolayısı ile hapis yattı. 1960'ta İstanbul'da Taksim Belediye Gazinosu'nda sahneye çıkan Ruhi Su, bir yandan da halk türkülerini kaydedip, arşivleme görevini üstlendi. Söylediği türkülerdeki siyasi vurgular yüzünden aleyhinde kampanyalar başlatılan ve işini kaybeden sanatçı, türküleri derleyip, yeniden yorumlama işine kendi başına devam etti. 1975'te Dostlar Korosu’nu kurdu. 1978'den sonra ürettiği kasetlerle halk müziğinin, yaygınlaşmasına büyük katkıda bulundu. Ruhi Su, 12 Eylül yönetiminin engellemeleri yüzünden yurtdışında tedavi şansı bulamadı ve 20 Eylül 1985'te öldü. Ruhi Su'nun cenaze törenine binlerce kişi katıldı ve cenaze 12 Eylül döneminin ilk büyük kitle gösterisi haline dönüştü...
Son Güncelleme ( Cuma, 26 Eylül 2008 )
Devamını oku...
 
NURETTİN ŞİMŞEK
Üye Değerlendirme: / 1
Yazar A.kadir ESER   
Salı, 03 Ağustos 2010
NURETTİN ŞİMŞEK

Image‘ÇOĞU TÜRK ÇOĞU KÜRT HEPSİ DE SEVGİ DOLU BİR YUDUM İNSAN’ , ‘BARIŞ OLSUN YARINA DAİR’ , ‘İMANIMIN BAŞKENTİ: AŞK’ , ‘AŞK SOKAĞI ÇIKMAZINDA AŞK TANRIÇASI’ ve ‘ÖYLE BİR SEVDA Kİ’ :
Kitaplarımda kardeşleri ele aldım, bir birini iki âşık gibi seven ama birbirine acımayan, durmadan kan döken kan dökenlere uyan kanan, kandırılan âşıkları kardeşleri yazdım. Bazen peygamber sıcaklığına bürünen bazen de putperest dergâhlara hizmet eden bir kısım Kürt bir kısım Türk’ü ele aldım. Ve bunlardan uzak tüm Kürtleri ve tüm Türkleri yazdım.
Şeytana kapılı kalıp, kapılı kalırken kapalı kalan kardeşlerin yüreğinde demlenip nemlenen düşünceleri yazdım. Ve o kardeşler ki; biliyorum en sonunda birbirlerine öyle bir sarılacaklar ki: Peygamberlerin Şeytanlara yakın olduğu kadar. Şunu da biliyorum ve o kadar eminim ki: Ancak bunu dillendiremiyorlar ne Kürtler dillendiriyor ne de Türkler ama işte söylüyorum, ben söylüyorum bizler yaşanılacak pırıl pırıl bir iklimiz Gün gelecek öyle bir mutluluğa beraber ulaşacağız ki, başımıza dert olacak bir mutluluk. Saadet başımıza dert olacak âşıklar, Kürtler ve Türklerin sevdasını kıskanacaklar.
Son Güncelleme ( Salı, 03 Ağustos 2010 )
Devamını oku...
 
Kadir Cangızbay'la Söyleşi
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Editör   
Çarşamba, 25 Ağustos 2010

Sosyoloji profesörü, Gazi Üniversitesi'nin efsane hocası Kadir Cangızbay'dan kendine özgü Türkiye yorumları

Image'12 Eylül'de evet darbeyi asker vurdu' diyen Prof. Cangızbay, ekledi: 'Ama işin gasp safhasını neo-liberalizmin Türkiye'deki temsilcisi olan Turgut Özal yaptı. Darbenin asıl sahibi Özal'dır. Bunu böyle göstermeyenler sömürüden nemalananlardır'

Referanduma 20 gün kala 'Türkiye'nin Hali'ni ünlü sosyoloji profesörü Kadir Cangızbay'la konuştuk. Gazi Üniversitesi'nin hocası Cangızbay'ın ünü sadece entelektüel donanımıyla sınırlı değil. Öğrencileri onu 'aykırı, sınavlarda matrak sorular soran, egemenlere kafa tutmaktan korkmayan, ağzı bozuk, sosyalizmi ve anarşizmi basit sözcüklerle anlatan, kitapları ile makaleleri zor okunan' bir hoca olarak tanıyor. 

1947 doğumlu Cangızbay 'yürümekte zorlanıyorum ama saatlerce bisiklete binebiliyorum' diyerek bisiklete övgüler düzen, anlatılanları bir çocuk merakıyla dinleyen, her sözcüğü dilbilimin süzgecinden geçiren, tarihten örnekler vererek insanın ufkunu açan biri...

Son Güncelleme ( Çarşamba, 25 Ağustos 2010 )
Devamını oku...
 
Sinemanın Tiyatro Serüveni
Üye Değerlendirme: / 1
Yazar Cevahir Kayım   
Çarşamba, 08 Ekim 2008

James Monaco, "İlk sinemacılar sinemada resim yaptılar, roman yazdılar, drama gerçekleştirdiler" der. Monaco'nun sözünü esas alırsak, "sinema sanatı bir tür taklit süreci içinde gelişti" demek yanlış olmayacaktır. Devrimci bir söylem tarzı olarak nitelendirilen sinema, öncelleri olan sanatlara uygulanırken, yalnızca eski sanatları dönüştürmekle kalmadı, kendi anlatım biçimini de oluşturdu, kişilik kazandı.

 

Başından bu yana sinema, kendinden önceki sanatlarla yakın ilişki içinde oldu. Diğer sanatların birçok unsuru sinemada oldukça iyi işlendi. Aslında son yüzyıldır sanatların tarihi sinemanın meydan okuyuşuyla yakından ilintili oldu. Bir kayıt sanatı olan sinema,  öncellerinden özgürce yararlandığı için resim, müzik, roman, tiyatro ve hatta mimari bu yeni sanatsal dile dayanarak kendilerini yeniden tanımlamak zorunda kaldı.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 08 Ekim 2008 )
Devamını oku...
 
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Üye Değerlendirme: / 2
Yazar Soner YALÇIN   
Çarşamba, 13 Ocak 2010

ImageYeşil Gladio'nun dinci tetikçileri...

 

FBI'ın yetiştirdiği dinci istihbaratçılar...

 

CIA'in kefil olduğu dinci cemaat liderleri...

 

ABD'den maaş alan dinci köşe yazarları...

 

Utah'ta TSK aleyhine yayın yapan dinci yalan makineleri...

 

Kendini peygamber sanan Amerikalı şeyhe bağlı dinci milletvekili...

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 13 Ocak 2010 )
Devamını oku...
 
Şiirleşsin Dünya
Üye Değerlendirme: / 2
Yazar Erhan Tığlı   
Perşembe, 12 Mart 2009

ImageŞiirleşsin dünyamız, aşk gelsin cana

içelim sevgi çeşmesinden kana kana...

Aydınlığı vurdular gene bu gece

bulutlar kana boyandı

karardı doğanın yüzü

karanlık kapıya dayandı

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 16 Mart 2009 )
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 8 - 14 Toplam: 19
 
   
 
 
   
   
 

 üye ol fotografını paylaş sende..!!

Galeriye gitmek için TIKLAYIN

 

Kimler Sitede

 

 

  ayakizleri tanıtım

 

dernekler

    Önemli KURULUŞLAR

                        

         

           

          
  

          

          
  

Sponsor

Film izle

Magazin Haberleri

Cemiyet Haberleri

 

             
   

 

copyright © Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Toplulugu
2006
Cemiyet Magazin