Ana Menü
Anasayfa
Sanat ve Edebiyat
Psikoloji ve Felsefe
Antoloji
Kitap Tanıtımları
Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Ziyaretci Defteri
Önemli Adresler
Fotograf Galerisi
Hava Durumu
Galeri
kod parametreleri
 
... Dakika Dakika SİNEMA - TİYATRO - SERGİ - KONSER ve FESTİVAL Etkinlikleri Ayakizlerinde ...
 
Anasayfa arrow Sanat ve Edebiyat arrow Mitoloji Üzerine
Mitoloji Üzerine
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar A.kadir ESER   
Salı, 18 Aralık 2007

Mitoloji Üzerine

 

Söylenceler, bir toplumun manevi değerlerini yansıtan ciddi öykülerdir. Bu öyküler, bir toplumun dünya görüşünü ve önemli inançlarını temsil ettikleri için, o toplumun kültürü tarafından değer verilen ve korunan insani deneyimlerin birer simgesidir. Söylenceler, kökenleri, doğal olayları ve ölümü konu edinebilir; ilahların özellik ve işlevlerini betimleyebilir ya da kahramanlık öyküleri anlatarak, kahramanca ve erdemli davranışlara birer model oluşturabilirler. Folklorik temalar kadar efsanevi unsurlar da içerebilirler. İnsanları, büyük bir everenin bütünleyici bir parçası olarak tanımlar ve yaşamın içinde ki gizemli ve görkemli her şey için “huşu” duygusu verirler. Söylenceler, her kültürün gelişmişliğinin öteki kültürün tavır ve başkalarıyla olan ilişkilerimizi anlamanın en önemli yollarından biridir.

Söylenceler, bireyler ve onların everendeki yerleriyle ilgilidir. Her ne kadar bizimkilerden çok daha az karmaşık toplumlar tarafından yaratılmışlarsa da her düşünen insanın hala sorduğu sorulara yanıt verirler: Ben kimim? Yaşadığım evrenin doğası nedir? Bu evrenle nasıl bir ilişki içindeyim ? Hayatta kalabilmek için neye gereksinim var? Kendi yaşamım üstünde ne kadar söz hakkım var? Topluma ve aileme karşı olan sorumluluklarımla kendi arzularım arasındaki dengeyi nasıl kurarım? Ölümün kaçınılmazlığını kendime nasıl kabul ettirebilirim?

 

Tüm dünya söylencelerinin ortak odak noktası insanları bütün dünyada ve tarih boyunca birbirine bağlar. Söylencelerin yanıtladığı sorular, doğal olarak her temanın işlenişi toplumdan topluma farklılık gösterse de çeşitli kültürler bir birine çok benzeyen söylence birikimi yaratmıştır.

 

Dünya mitolojisinde şu konular ortaktır. İlk ana-baba, sıklıkla gökyüzü ve yeryüzü tanrılarıdır. Yaratıcı tanrı, ilk insanları ağaç, kaya, bitki ve çamur gibi  yeryüzü elamanlarından yaratır. Tanrılar sonra ölümlülere ait bir dünyayı, büyük bir tufanda yok ederler. Doğada olduğu gibi, evrende de doğum, olğunluk ve ölümden sonra sıklıkla yeniden doğuş gelir. Kahramanlar, alışılmadık biçimde doğan, olağan üstü bir güce sahip, özel silahlarla canavarları öldüren, çetin yolculuklara çıkan, görevlerinin bir parçası olarak yeraltına inen alışılmadık bir şekilde ölen tanrı çocuklarıdır.

 

Birçok söylencenin ayrılmaz parçası da, hayatı yaratan ve evrenin yönelimine egemen olan bir veya birden çok ilahi güce olan inançtır. Tüm dünyada, ister hayvan ister insan şeklinde olsun, bu ilahlar, insan gibi düşünür, davranır ve konuşur. Öncelikle ölümlülere karşı olan tavırları farklılıklar gösterir. Yunan, Mısır, Hint ve Kuzey Amerika'daki gibi bazı tanrılar, insanların iyiliğini takdir ederler, onlara karşı sevecendirler ve yardımcı olmaya çalışırlar. Kuzey Avrupa, Sümer ve Babil Tanrıları gibi bazıları ise, insanların kaderlerine kayıtsız kalma eğilimindedir.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 21 Nisan 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >
 
   
 
 
   
   
 

 üye ol fotografını paylaş sende..!!

Galeriye gitmek için TIKLAYIN

 

 

 

  ayakizleri tanıtım

 

Sponsor

Film izle

Magazin Haberleri

Cemiyet Haberleri

 

             
   

 

copyright © Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Toplulugu
2006
Cemiyet Magazin