Ana Menü
Anasayfa
Sanat ve Edebiyat
Psikoloji ve Felsefe
Antoloji
Kitap Tanıtımları
Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Ziyaretci Defteri
Önemli Adresler
Fotograf Galerisi
Hava Durumu
Galeri
kod parametreleri
 
... Dakika Dakika SİNEMA - TİYATRO - SERGİ - KONSER ve FESTİVAL Etkinlikleri Ayakizlerinde ...
 
Anasayfa arrow Sanat ve Edebiyat arrow NEMRUD, DÜNYA KULVARINDA...
NEMRUD, DÜNYA KULVARINDA...
Üye Değerlendirme: / 4
Kötüİyi 
Yazar Editor   
Çarşamba, 27 Ekim 2010
NEMRUD, DÜNYA KULVARINDA... 


ImageNemrud
, 2008 yılının sonlarına doğru, profesyonel meslekleri müzisyenlik olmayan Mert Göçay, Harun Sönmez ve Aycan Sarı tarafından İstanbul’da kuruldu. Türkiye’de yapılan ilk konsept
Progressive Rock albümüne imza atan grubun Journey of The Shamanisimli albümleri Lirik Müzik etiketiyle müzik mağazalarındaki yerini aldıktan kısa bir süre sonra dünyanın en önemli “Progressive Rock” plak şirketlerinden Musea Records’dan gelen teklif üzerine albümün 30 ülkede yayınlanması konusunda anlaşmaya varıldı.

Dünyadaki tüm Progressive Rock dinleyicilerini bir araya getiren, grupları ve albümleri hakkında kapsamlı bilgiler barındıran, albümler konusunda profesyonel müzisyen ve amatör dinleyicilerin yorumlarını yazabildiği progarchives.com’a,  Siddhartha ve Nekropsi’den sonra Türkiye’den katılan üçüncü grup Nemrud oldu.

 JOURNEY OF THE SHAMAN, PROGRESSIVE ROCK’IN ALTIN ÇAĞINA BİR GÖNDERME... 


Journey of The Shaman
ile grup Türkiye’de yapılan standart rock veya popüler mısra-nakarat düzeni üzerine kurulu şarkı yapılarının ötesine geçerek rock müziğin teknik ve kompozisyon sınırlarını zorluyor. Aranjmanlarında klasik, caz ve avangart unsurlar bulunduran grubun albümü, klasik Progressive Rock albümlerinde rastladığımız; sürekli değişen melodiler, ritmler, tekrardan kaçınmalar, sözlerde kavramsal, soyut ve fantezi üzerine kurulu... Epik bir hikayeyi konsept albümle anlatıyor olması, grubun Progressive Rock’ın altın çağı olan 70’li yıllara olan hayranlığını gözler önüne seriyor.

 Mert Göçay ile tanışmalarından sonra sıkı arkadaş olan ve grubun kurulmasında büyük emeği geçen Progressive Rock’ın efsanelerinden Eloy’un kurucusu Frank Bornemann belki de albümde oluşan sound’un fikir babası oldu. Yes, Genesis, Pink Floyd, Eloy, King Crimson, Jethro Tull ve Camel gibi efsaneler, Nemrud sound’unun etkilendiği isimlerin başını çekiyor. 


Image

Journey of The Shaman
albümünün kayıtları 2009 Kasım ayında Türkiye’nin önemli stüdyolarından Stüdyo 18’de Levent Büyük’ün idaresinde tamamen analog olarak kaydedildi. Bugüne kadar birçok başarılı albüme imza atmış Levent Büyük, amatör müzisyenlerin bir araya gelerek Türkiye’de hiç denenmemiş bu müziği yapmalarına destek olarak aranjeler, kayıt, mix ve mastering konularında yardımlarını esirgemedi. Albümün kayıtları sırasında gruba, konuk müzisyenler de dahil oldu. 2008 yılı Drummer Contest birincisi Doğaç Titiz, albümün davul aranjmanları ve kayıtlarına; Hakan Süersan ise Bas/Perdesiz Bas arajmanları ve kayıtlarında grupla birlikte çalıştılar.

 

Aycan Sarı’nın Türk mitolojisinden etkilenerek yazdığı fantastik hikayesinden esinlenen  Mert Göçay , Journey of The Shaman adı altında üçlemeden oluşan, ileride albüm haline gelecek şarkıları besteleyip sözlerini yazdı. Harun Sönmez, albümün tüm booklet konseptinin tasarımını tamamladı.

        

MİTOS’UN RÜYASINDAN NOTALARA... 

Orta Asya steplerindeki Şaman kabilesinde yaşayan Mitos”un rüyasında öte dünyadan gelen bir mesaj üzerine fiziksel ve ruhsal yolculuğa çıkışını anlatan albümde üç şarkı yer alıyor. Bu üç şarkı Şamanizm öğretisinde benimsenen üç âlemi temsil ediyor.

 

Şamanizme göre, insanların yaşadığı “Yer”, ölülerin göçtüğü “Yeraltı” ve spiritüel anlamdaki “Gök”ten oluşan üç boyut, merkezlerinden geçen, direkt bir eksenle birbirine bağlıdırlar. Bu eksen “Göğün göbeği” ile “Yer”in göbeği” arasında yer alır. “Yeraltı” ve “Gök” alemleri 7 katlıdır. Herhangi bir nedenle “Gök”e yükselecek bir şamanın önce yeraltı denilen âleme inmesi gerekir. Yani hiç kimse “Yeraltı”na (öte-âlem) inmeden göğe yükselemez.

 

Grup adını, albümde anlatılan hikayenin en önemli bölümünün geçtiği Yer’in Göbeği’nin bulunduğu ve Mitosun yeraltına indiği yer olan Nemrut Dağı’ndan aldı. Bu dağ binlerce yıl boyunca insanların inandığı iki dünyanın; doğuyla batının kesiştiği kutsal bir nokta oldu. Grubun sound’u da aslında Anadolu ezgileri ile Batı dünyasının Rock soundunun bir sentezidir.

 

Mert Göçay (Gitar - Vokal)

Harun Sönmez (???)

Aycan Sarı (Bas Gitar)

Özgür Kayalar (Davul)

Mert Topel (Keyboard)

 
Son Güncelleme ( Çarşamba, 27 Ekim 2010 )
 
Sonraki >
 
   
 
 
   
   
 

 üye ol fotografını paylaş sende..!!

Galeriye gitmek için TIKLAYIN

 

 

 

  ayakizleri tanıtım

 

Sponsor

Film izle

Magazin Haberleri

Cemiyet Haberleri

 

             
   

 

copyright © Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Toplulugu
2006
Cemiyet Magazin