Ana Menü
Anasayfa
Sanat ve Edebiyat
Psikoloji ve Felsefe
Antoloji
Kitap Tanıtımları
Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Ziyaretci Defteri
Önemli Adresler
Fotograf Galerisi
Hava Durumu
Galeri
kod parametreleri
 
... Dakika Dakika SİNEMA - TİYATRO - SERGİ - KONSER ve FESTİVAL Etkinlikleri Ayakizlerinde ...
 
Anasayfa arrow Hakkımızda
Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Topluluğu
Üye Değerlendirme: / 13
Kötüİyi 
Yazar editor   
Pazartesi, 28 Nisan 2008

“Pek çoğu zamanının çoğunu sırf yaşamak için harcıyor ve kalan bir parçacık özgürlükten öylesine korkuyor ki ondan kurtulmak için elinden geleni yapıyor.”                                                                                                                                                       

                                                                                         GOETHE

 

Bundan yaklaşık iki yüz altmış sene önce Goethe’nin, dünya çapındaki erken ününün temel taşı olan Genç Werther’in Acıları’ndan alıntıladığımız pasaj, bugün kapitalizmin yaratmaya çalıştığı insan profilinin görüntüsünü o kadar açık veriyor ki, bu paragraf Ayak İzleri Sanat ve Edebiyat Topluluğu’nun neden var olduğunu açıklamak ve neyi yapmak istediğini dile getirmek konusunda, bizim hareket noktamız haline geliyor.

 

Sevgili İnsan!

 

Kapitalizm, her şeyi metalaştırmak ve her şeyi piyasa üzerinden alınır-satılır nesneler haline getirmek üzerine kurduğu sisteminin devamlılığı için sürekli üretmek ve sınırsız ihtiyaçlar yaratmak zorundadır. Ve bu süreçte, alınır ve satılır olmayan hiçbir şey yoktur. Tabi ki bunun için de bir şeye ihtiyaç duyar: Sırf yaşamak için yaşayan, ihtiyaçlarının sınırsız olduğunu düşünen ve kendini bu anlamsızlıklar içinde, sahip olduğu nesnelerle ifade etmeye çalışan insana...

 

Bu sürecin kaçınılmaz sonucu olarak kapitalizm, yaşamın kılcal damarlarına kadar işler, her şeyi metalaştırdığı bu sisteme, sanatı, edebiyatı, fotoğrafı, şiiri ve insana dair olduğunu düşündüğümüz pek çok alanı da ekleyerek bu alanlarda egemenliğini ilan eder. Böylece hepimizi, her tarafı açık bir zindanda yaşamaya mahkum hale getirir. Bunun asıl tehlikeli yanı ise artık insanların, bu hapishanede, prangalarını görmeden özgürce yaşadıklarını düşünüyor olmaları...

 

Kapitalizmin en önemli savaşında insanlığın üzerine çıktığını söyleyebiliriz. Yani insanların bilinçlerini kontrol etme savaşında... Bilincimiz artık kontrol edilebilir düzeye geriledi. Öyle ki artık ne sömürü kaldı bilincimizde, ne işçi sınıfı, ne de sevgiliye söylediğimiz özgün sevgi sözcükleri... Kısacası artık her şeyi onlar belirliyor, şiirin güzelini, resmin ya da fotoğrafın ruha hitap edenini, edebiyatta neyin ilerici olduğunu...

 

Artık, belirlenmiş alanların ve yaşayış şekillerinin dışında bir parçacık özgürlüğümüzü gerçekleştirmek en büyük korkumuz haline geldi. Artık şiirimiz, sadece bulanık bilincimizin yarattığı bulanık sevgili imgesini, bulanık yaşam beklentilerini yansıtmaya çalışır oldu. Yani şiirin de gerçeklikle bağlarını kopardılar. İçinde yaşadığımız sistem, bilincimizi ve kaçınılmaz olarak isteklerimizi belirliyor. Yaptığımız her şeyi hobi düzeyinde, içi boşaltılmış şekilde yapmaya mecbur oluyoruz.

 

Hâsılı, Ayak İzleri Sanat ve Edebiyat Topluluğu da, insanın, hayatın bu zindanından, bu idealsizliğinden, özgürlüğünü gerçekleştirmesiyle kurtulacağını, bunu da belirlenmiş olan beğenilerin ve yaşamların dışında bir yaşam yaratma çabasıyla mümkün olduğunu düşünen insanların oluşturduğu bir platform olarak iki yıl önce kuruldu.

 

Amacımız, Adorno’nun bilim için söylediği, “Bilim itaatsiz olana ihtiyaç duyar” önermesinin, “Yaşam itaatsiz olana ihtiyaç duyar” şeklinde genişletilmesiyle yaşamı yaşanılır kılmaktır.

 

 

                        AYAKİZLERİ SANAT VE EDEBİYAT TOPLULUĞU
Son Güncelleme ( Çarşamba, 14 Mayıs 2008 )
 
 
   
 
 
   
   
 

 üye ol fotografını paylaş sende..!!

Galeriye gitmek için TIKLAYIN

 

 

 

 

Sponsor

Film izle

Magazin Haberleri

Cemiyet Haberleri

 

             
   

 

copyright © Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Toplulugu
2006
Cemiyet Magazin