Ana Menü
Anasayfa
Sanat ve Edebiyat
Psikoloji ve Felsefe
Antoloji
Kitap Tanıtımları
Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Ziyaretci Defteri
Önemli Adresler
Fotograf Galerisi
Hava Durumu
Galeri
kod parametreleri
 
... Dakika Dakika SİNEMA - TİYATRO - SERGİ - KONSER ve FESTİVAL Etkinlikleri Ayakizlerinde ...
 
Anasayfa
'Emekçiler Az Çalışıyor' Miti Sona Erdi
Üye Değerlendirme: / 1
Kötüİyi 
Yazar Cevahir KAYIM   
Cumartesi, 26 Nisan 2008

'Emekçiler Az Çalışıyor' Miti Sona Erdi  

“1 Mayıs’ı bizden resmi tatil olarak bekleyenler var. Türkiye zaten bir tatiller ülkesidir. Yıllık çalışma süresi Türkiye’de 200 gün. Bir günün maliyeti ortalama 2 katrilyon TL. Bir taraftan emeğin karşılığını arayacağız, bir taraftan da tatil yapacağız. Bu olmaz.”  

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a ait bu sözler, sadece onun ve partisinin Türkiye emekçilerine bakış açısını ifade etmiyor. Bu sözler aynı zamanda, toplumun kendine yönelik önyargısının da ifadesi… Türkiye’de az çalışıldığı miti, yıllardır her fırsatta dile getirilir. Ancak, bu düşünceyi Başbakan’ın, üstelik hiçbir veriye dayanmaksızın, dile getirmesi tepki aldı. 

Bu sözlerin hemen ardından, çalışma sürelerine ilişkin bir araştırma, Başbakan’ı ve bu mite inanan tüm toplumun haksızlığını gözler önüne serdi. KESK’ in gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türkiye, Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi 30 ülke arasında emekçilerin en fazla çalıştığı 6. ülke konumunda. Daha önce hazırlanan Türkiye İşgücü Piyasası Raporu da bu verileri destekler nitelikteydi. Üstelik bu rapora göre Türkiye, AB’de en çok çalışma saatine sahip ülke olarak geçiyordu.  

KESK ’in gerçekleştirdiği araştırmada, Türkiye’de çok fazla tatil yapıldığı ve bu tatiller nedeniyle yeterince çalışılmadığı inancının Türkiye’de en yaygın yanılgılardan biri olduğu belirtildi. Bu iddianın, emekçiler  ne zaman hak talebinde bulunsalar karşılarına çıkarıldığı ifade edilen araştırmada, “Son olarak 1 Mayıs’ın İşçi Bayramı olarak tatil olması talebimize karşı Başbakan Erdoğan’ın ‘Türkiye tatiller ülkesi’ diyerek karşı çıkması, bu yanlış inancın masum bir şehir efsanesi olmaktan çıkarak, hükümeti bile inandıracak tehlikeli bir söylem haline dönüştüğünü gözler önüne sermiştir” denildi.

Resmi tatil sayısı 13.5 gün

Araştırmaya göre, Türkiye’de ulusal bayram, yılbaşı, resmi ve dini bayram günlerinde resmi tatil günü sayısı 13.5… Bu tatiller bazı yıllarda hafta sonlarına denk gelebildiği gibi, bazı yıllarda idari tatillerle birleştirilebilmektedir. Dünyanın tüm ülkelerinde benzer şekillerde dini, ulusal ve bölgesel bayramlar olmakta ve ülkelerin kültürüne resmi tatil günü sayısı 10 ile 25 arasında değişmektedir.   

Türkiye ile diğer ülkelerdeki resmi tatil günü sayısı birbirine yakın aslında. Ancak, Türkiye’deki haftalık çalışma süresinin dünyanın pek çok ülkesinden fazla olması, emekçilerin yıl içerisindeki toplam çalışma süresini yükseltiyor.

Türkiye'de yılda 1918 saat çalışılıyor

Araştırmada, OECD verilerine de yer verilerek, 2006 yılı içerisinde çalışanların toplam çalışma saatleri dikkate alındığında, Türkiye’nin, 30 OECD ülkesi arasında emekçilerin en fazla çalıştığı 6. ülke durumuna olduğu belirtildi. 

OECD’nin 8 Nisan 2008 tarihinde yayınladığı OECD Factbook 2008 adlı raporuna göre, Türkiye’de 2006 yılında bir çalışanın yıl boyunca toplam 1918 saat çalıştığına dikkat çekilen araştırmada, buna karşın Hollanda’da bir emekçinin 1391 saat, Norveç’te 1407 saat, Almanya’da 1436 saat, Fransa’da ise 1564 saat çalıştığı ifade edildi. 

Yıllık çalışma süreleri göz önüne alındığında, 30 OECD ülkesinin ortalamasının 1777 saat, 15 AB ülkesinin ortalamasının ise 1625 saat olduğuna işaret edilen araştırmada, Türkiye’deki emekçilerin OECD ülkeleri ortalamasından 141 saat (ortalama 3 iş haftası), AB ülkeleri ortalamasından ise 293 saat (ortalama 6.5 iş haftası) daha fazla çalıştığı kaydedildi. 

Tüm bu veriler açıkça gösteriyor ki, Türkiye’de emekçiler, iddia edildiği gibi uzun süre tatil yapmıyor. Aksine pek çok ülkedeki emekçiden daha fazla çalışıyor. Artık, neredeyse bilinçaltımıza kazınan bu 'utanç' duygusundan rahatlıkla sıyrılabiliriz.  

Son Güncelleme ( Pazar, 04 Mayıs 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >
 
   
 
 
   
   
 

 üye ol fotografını paylaş sende..!!

Galeriye gitmek için TIKLAYIN

 

Kimler Sitede

 

 

  ayakizleri tanıtım

 

dernekler

    Önemli KURULUŞLAR

                        

         

           

          
  

          

          
  

Sponsor

Film izle

Magazin Haberleri

Cemiyet Haberleri

 

             
   

 

copyright © Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Toplulugu
2006
Cemiyet Magazin