Ana Menü
Anasayfa
Sanat ve Edebiyat
Psikoloji ve Felsefe
Antoloji
Kitap Tanıtımları
Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Ziyaretci Defteri
Önemli Adresler
Fotograf Galerisi
Hava Durumu
Galeri
kod parametreleri
 
... Dakika Dakika SİNEMA - TİYATRO - SERGİ - KONSER ve FESTİVAL Etkinlikleri Ayakizlerinde ...
 
Anasayfa arrow Sanat ve Edebiyat arrow Fotoğraf Filmleri
Fotoğraf Filmleri
Üye Değerlendirme: / 1
Kötüİyi 
Yazar Deniz ÇAGAN   
Cuma, 02 Kasım 2007

Objektif, içinden geçen ışık hüzmelerinden oluşan görüntünün elde edilebilmesi için; saydam bir yüzeye sahip, üzerine gümüş bromür, gümüş klorür, gümüş iyodür gibi ışığa duyarlı bileşiklerden sürülmüş maddedir. Bunlar, pozlandırılmış alan içerisinde aydınlık ve karanlık bölgelerin farkını ortaya çıkaracak kimyasallarla banyo edilirler.

 

Filmlerin sınıflandırması

 

Boyutlarına göre; Film boyutları büyüdükçe fotoğaf baskılarında ve görüntülerinde keskinlik artar. Film boyutları küçüldükçe, baskılarda ve görüntülerde keskinlik azalır.

Büyük10x12,5 cm, 20x25 cm ve daha büyük boy filmlerdir.
OrtaRoll fimler yani 4,5 veya 6cm genişliğinde 80cm uzunluğunda şerit halindeki filmlerdir.
Küçük18x24 mm veya 24x36 mm boyutlarındaki filmlerdir.
MinyatürC110 denilen filmler minyatür filmler sınıfına girer.

 

 

Hızlarına göre; Film hızları arttıkça, ışık ihtiyacı azalır. Pozlama süresi azalır. Fotoğrafı oluşturan en küçük nokta yani grenler büyür. Grenlerin büyük olması fotografın baskısında keskinliğin azalmasına neden olur. Film hızları azaldıkça, ışık ihtiyacı artar. Pozlama süresi uzar. Grenler küçülür.

 

Yavaş (16-40 ASA*); Poz süresi uzundur. Film üzerinde fotoğrafı oluşturan gerenler çok küçük olduğundan baskılarda yüksek keskinlik verirler . Işık sorunu olmayan yerlerde veya durağan konuların çekimlerinde kullanılırlar.

 

Orta hızlı (50-100 ASA*); En çok kullanılan film hızıdır. Normal bir görüntü ve keskinlik verirler. Daha çok dış çekimlerde durağan veya az hareketli konular için uygundur.

 

Hızlı filmler (125-400 ASA* ); Hareketli konuların çekimlerinde veya uygun ışık koşullarının olmadığı zamanlarda kullanılırlar. İri grenli olduklarından bu filmden yapılan baskıların keskinliği azalır. Manzara veya portre konularında daha sık kullanılır.

 

Çok hızlı (800-3200 ASA*); Çok hareketli konuların veya gece fotoğraflarının çekimlerinde kullanılır. Grenleri çok iri olduğundan bu tür filmlerden üretilen  baskıların keskinliği daha da azalır. Yeterince aydınlanmamış kapalı mekan çekimlerinde kullanılır.

 

(*) ASA (Amerikan Standartlar Entitüsü tarafından belirlenmiş film hız birimidir.)

ASA değerleri aritmetik dizi özelliği gösterir. 100 ASA'lık bir film 50 ASA'lı filmden iki katı daha duyarlıdır.

 

ASA*125064100160400800
DIN*12181921232730

(*) DIN (Alman Standartlar Entitüsü tarafından belirlenmiş film hızıdır)
DIN değerleri her üç birimde bir çift artar. 24 DIN'lik bir film, 21 DIN'lik filmden iki kat daha duyarlıdır. 

Yapılarına göre; 

a) Siyah-beyaz filmler: Esnemeyen birçok taban üzerine kaplanmış gümüş bileşiklerinden oluşur. 1mm² bir milyon kristal (gren) bulunur. Kaplama üzerindeki ince jelatin gümüş bileşiklerinin zarar görmemesini ve filmin banyo ve kurutma sırasında kıvrılmasını önler. Elde edilen negatif filmden, pozitif bir görüntü elde edebilmek için negatif siyah-beyaz kağıda baskıları yapılır.

 

b) Renkli negatif filmler: Bütün renkli filmlerde üç fonksiyonel ışığa duyarlı bileşik tabakadan meydana gelir. Her tabaka bir ana renge karşı hassastır. Bu tabakaların üstten itibaren sırası: mavi, yeşil ve kırmızıdır. Mavi ışığın yeşil ve kırmızıya duyarlı diğer tabakalara etki etmemesi için maviye duyarlı tabakanın altına bir sarı filtre tabakası konmuştur. Bu tabaka geliştirme işleminden sonra saydam hale gelir. Amacı beyaz ışıktan maviyi çıkararak alttaki tabakaları etkilemesini önlemektir. Renkli filmlerde her bileşik tabakası ışığa duyarlılığı sağlayan gümüş bileşikleri içerirler. Geliştirme banyosunda meydana gelen boyama maddeleri her bileşiği kendi karakterine uygun boyar. Daha sonra gümüş bileşikleri filmden temizlendikten sonra geriye sadece boyama maddeleri kalır. Eğer banyo işlemlerinden sonra negatif tabakaları ayırabilseydik en üste maviye duyarlı tabakada, orjinali mavi olan yerler sarı, yeşile duyarlı olan tabakada, orjinali yeşil yerler megenta, kırmızıya duyarlı tabakada, orjinali kırmızı yerler cyan olarak görünürdü.

 

c) Renkli pozitif filmler: Renkli pozitif filmler projeksiyon veya direkt baskı amaçlı kullanılırlar. Pozitif görüntü oluşumu için film önce Siyah Beyaz geliştiricide yıkanır daha sonra renklerin oluşması için ikinci banyo  da yıkanır.

 

d) Siyah-beyaz pozitif filmler: Renkli pozitif filmler gibi kullanılır. Film bileşikleri renkli negatif filmlerdekine benzer olup sadece siyah-beyaz ve tonlarını ortaya çıkaracak bileşiklerden oluşmuştur. Siyah beyaz fotoğrafı seven ve baskısını yapamayan kişiler tarafından kullanılır. Ama henüz kendine renkli negatif filmler gibi bir yer bulamamıştır.

 

e) Polaroid filmler: Anında görüntü veren üç renge duyarlı bileşik taşıyan filmlerin her birinde boya hazır olarak kart üzerinde bulunmaktadır. İşleme polaroid film kullanan makinada pozlandırma ile başlanır. Film kameranın altında görünen ucundan çektiğinizde pozlandırdığımız kısım ile boya taşıyıcı kağıt silindirler arasından geçerek kesedeki kimyasal araya homojen olarak yayılır ve yüzyüze gelerek dışarı çıkarlar. Gelişme işlemi başlamıştır. Işıktan etkilenen bileşikler, karşılarına gelen yüzeydeki boyayı tutar. Boya, diğer tarafa aktarılır. Örneğin maviye duyarlı bir tabakada, üzerinde hiç mavi olmayan bir görüntü sadece sarı rengin aktarımına sebeb olur. Yeşile duyarlı tabakada eğer görüntüde yeşil yoksa magenta aktarılır. Beyaz bölgelerde hiç bir boya aktarımı olmaz, siyah bölgelerde ise tüm boyalar aktarılır. Yüzyüze gelmiş negatif ve pozitif dışarı çıkarıldığında alıcı tabaka bütün renkleri taşıyan bir pozitiftir.

 

f) APS - Advanced photo system: Film formatı 35mm'den daha küçük olup 24mm eninde 15, 25 veya 40 adet film boyutlarında olarak kartuşa yerleştirilmiştir. Her bir kare, 9/16 oranında film üzerine kaydedilir ve isteğe göre 2/3, 9/16 veya 1/3 oranında üç değişik (klasik, orta ve panoramik) formatta basılabilir. Filmin makineye kolay takılması, fotoğraf makinesinin küçük olması, index sayfasına (makinenin özelliklerine göre) fotoğrafçının adı, çekim tarihi, mekanlar, baskıyı yapan stüdyonun adı, film numarası gibi bilgiler basılabilmesi ve daha sonraki baskılar için kolaylık sağlaması, film bitmeden film kartuşunun değiştirilebilmesi gibi özellikleri APS filmlerin kullanımını artırmaktadır.

Son Güncelleme ( Salı, 15 Nisan 2008 )
 
< Önceki
 
   
 
 
   
   
 

 üye ol fotografını paylaş sende..!!

Galeriye gitmek için TIKLAYIN

 

 

 

  ayakizleri tanıtım

 

Sponsor

Film izle

Magazin Haberleri

Cemiyet Haberleri

 

             
   

 

copyright © Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Toplulugu
2006
Cemiyet Magazin