Ana Menü
Anasayfa
Sanat ve Edebiyat
Psikoloji ve Felsefe
Antoloji
Kitap Tanıtımları
Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Ziyaretci Defteri
Önemli Adresler
Fotograf Galerisi
Hava Durumu
Galeri
kod parametreleri
 
... Dakika Dakika SİNEMA - TİYATRO - SERGİ - KONSER ve FESTİVAL Etkinlikleri Ayakizlerinde ...
 
Anasayfa arrow Sanat ve Edebiyat arrow Fotoğrafta Kompozisyon
Fotoğrafta Kompozisyon
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar A.kadir ESER   
Çarşamba, 07 Temmuz 2004

Fotoğrafta kompozisyon; ayrı ayrı parçalardan birleştirme yoluyla dengeli ve düzenli bir bütün oluşturma işidir. "Kare içindeki konuları göze hoş gelecek şekilde seçmek ve düzenleme" işidir. Sonuç olarak kompozisyon bir iştir. İşin güzel olması demek fotoğrafta verilmek istenen mesajın yerini bulması ve fotoğrafın akılda kalıcılığını artırması demektir. Kısacası kompozisyon; fotoğrafa vermek istediğimiz anlamı kimsenin yardımı olmadan bakan gözlerin kolay anlamasını ve akılda kalmasını sağlayan tekniklerdir.

Belirginlik: Fotoğrafın mesajının en okunaklı biçimde ortaya konmasıdır. Okunaklı bir görüntü elde edebilmek ve fotoğrafın biçimini oluşturabilmek için aşağıdaki özelliklerin olması gerekir.

Kritik an: Her hareketin saptanacağı bir kritik an vardır. Bu an başlangıçta, ortasında veya bitiminde olabilir. Örneğin; yüz metre koşucularının start çizgisinden fırlayışları hareketin başlangıcıdır. Oduncunun havadaki baltası hareketin ortasıdır. Dalgaların kayalara çarpıp dönüş anı ise sürekli hareketin sonudur.

Örneğimizde; sapan çeken çokuğun, sapana taş koyması hareketin başlangıç noktası, sapanı germesi ortası, bırakması da hareketin sonu olarak değerlendirecek olursa, burada hareketin ortası seçimiştir.

Bakış Yönü: Konudaki değişmenin izlenebildiği yönden bakılmalı. Örneğin; çamaşır yıkayan kadının yandan veya arkadan çekilen fotoğrafları önden çekilen fotoğrafa göre daha az belirgin olur.

Yandaki örneğimizde, sigara içen amcanın sigarayı yakış anı ve ilk dumanları yandan çekilmemiş olsaydı, bu fotograf anlamını büyük ölçüde yitirecekti. Konu olan her şey açıklıkla fotograflanmıştır.

Bakış Yüksekliği: Bir işle uğraşan kişinin işini ve kendisini gösterecek yükseklikte olmalı. Örneğin; prinç ayıklayan birisinin alttan çekmemek gibi ya da sokakta "yağ satarım bal satarım" oynayan çocukları çekerken dairesel dizilişi mendili ve ebe'yi gösterecek yüksek bir noktadan çekmek gibi... Yandaki örneğimizde bakış yüksekliği kişinin ne yaptığını açıkça gösteriyor.

Bakış uzaklığı: Konu çerceveyi yeterince doldurmalıdır. Normal objektifle 100 metreden çekilen balıkçıların ne yaptıklarını kestirmek zordur. Örneğimizde ağ çeken balıkçıların hareketleri açıklıkla seçilebiliyor.

Sadelik: Fotoğrafı mümkün olduğunca az elemanla anlatmaya çalışmaktır. Fotoğrafı sadeleştirmek ve ilgi merkezini artırmak için karmaşık olmayan bir fon seçilmeli ve konuya yaklaşarak fotoğrafın anlamını bozmayacak ilgisiz nesneler fotoğraf karesinden çıkarılmalı. Sadeliğin her zaman, hatta her konuda bir şeyleri anlatmanın en iyi yolu olduğunu hiç aklımızdan çıkarmayalım.

1/3 Kuralı veya oranlar: Fotoğrafı çekmeden önce fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak üçe bölünmesi sonucu çizgilerin kesim noktaları fotoğrafın ilgi merkezinin yerleştirilebileceği yerleri gösterir. Bu noktalara altın noktalar da denir.

Örneğimizdeki ağaç, dikey inen 1/3 doğrultusudaki altın noktaya yerleştirilmiş ve tarlasını süren çiftci ile zenginleştirilmiştir.

Çizgiler: Fotoğrafta diyagonal çizgiler yön belirtmek için kullanılır. Tekrarlayan çizgiler de bakan gözlerin dikkatini fotoğrafın ilgi merkezine çekmek için kullanılır. Bunun yanında çizgilerin çeşitli anlamları vardır.

a) Düz çizgiler, hareketsiz çizgilerdir. Düz çizgilere bakan göz hiç bir kırılmaya, iniş çıkışa, dalgalanmaya takılmadığından durgunluk, durulma, yerleşme etkisi verir. Düz çizgiler, dikey ve yatay olarak doksan derecelik açı prensibi üstüne kurulmuşsa yerleşme ve hareketsizlik duygusunu daha da kuvetlendirir. Sakin rüzgarsız, çalkantısız bir havada toprak üstündeki ağaçlar, doğanın durdunluk duygusunu verdiklerinden insanları rahatlatır. Toprak üstünden yukarıya, gökyüzüne doğru yükselen çizgiler, canlılık duygusu uyandırır. Örneğin, ağaç filizleri toprak üstünden gökyüzüne yönelmek ister veya insanlar sevincini belirtmek için kollarını havaya kaldırır. Tam tersi toprak üstünden aşağıya, toprak içlerine düşen çizgiler bitkinlik, cansızlık, ölümlülük duygusunu uyandırır. Salkım söğütün uyandırdığı melankoli duygusu dalların aşağıya doğru olmasından kaynaklanır. 

Düz çizgileri özetleyecek olursak; Yukarıya yönelen çizgiler canlılık, mutluluk, hayat duygusu uyandırırken aşağı doğru inenlerin kader, ikisinin ortası olan yatay çizgiler durgunluk etkisi uyandırır. Düz çizgilerin sağa veya sola yatması hareketleri kıpırdanma duygusuna yol açar.

b)  Eğri çizgiler'in eğrilikleri artıkça, dinamizm ve hareket duygusunuda beraberinde artırır. Eğri çizgilerin egemen oldukları herhangi bir alana bakan göz, yaşamın, sevginin ve kaynaşma duygularının etkisinde kalır. Bir çizgi ne kadar eğilip bükülürse tıpkı deniz dalgaları gibi canlılık duygusunu da o kadar artırır.

c)  Kırık çizgiler, karmaşa ve boşalma duygusu uyandırır.

d) Denge; birbirini tamamlayan şekil, renk ya da aydınlık veya karanlık alanların göze hoş gelecek şekilde ayarlanmasıdır. Denge simetrik veya asimetrik olabilir.

Persfektif ve derinlik: Fotoğraf da giderek bir birine yaklaşan çizgiler (doğrusal persfektif) ya da giderek küçülen cisimler (hacimsel persfektif) fotoğrafa üçüncü boyut katar. Fotoğraf karesinde, ön plandaki cisimlerin abartılı büyüklükleri ya da arka planın önünü kapaması da fotoğrafa derinlik verir. Kısa odak uzaklığına sahip objektifler, fotograf içindeki nesneleri birbirinden uzaklaştırarak derinlik duygusunu pekiştirir. Uzun odaklı objektiflerde yakındaki ve uzaktaki nesneleri birbirine yakınlaştırarak fotoğraftaki derinliği azaltır. Fotoğraftaki derinliği etkileyen unsurlardan birisi de diyafram açıklığıdır. Kısık diyafram açıklığı, alan derinliğini artıracağı için fotograftaki net alanlar daha fazla olacağından derinlik artar. Açık diyafram açıklığı, alan derinliğini azaltacağı için fotografta net alan azalacak ve derinlik azalacaktır.

Hareket: Fotoğraftaki hareketi vurgulamak için çeşitli yöntemler vardır. Bunların en başında düşük örtücü hızında çekilmiş fotoğraflardaki uzamış görüntüler gelir. Fotoğraftaki yüksek kontrast, ufuk çizgisinin açısı, tekrar eden konular, yuvarlak hatlar da fotografa hareket duygusu vermek için kullanılır.

İlgi merkezi: Çektiğimiz fotoğrafın ilk görevi, bakan gözlerin fotoğraf içinde dolaşmadan veya çok kısa bir gezinti sonunda fotoğrafın ilgi merkezine gitmesini  sağlamaktır. İlgi merkezi yani fotografı çekmemizin gerektiren her şey olabilir. Fotoğraftaki ilgi merkezi, fotoğraf karesi içinde herhangi bir yere yerleştirilebileceği söylenir. Yine de 1/3 kuralınıda unutmamak gerekir. İlgi merkezinin ortada olduğu durumlarda iyi sonuç veren konuların bina, heykel, gün doğumu veya batımındaki güneş ve dağ fotoğrafları olduğu söylenir. Fotoğrafa bakış yönü ve ilgi merkezinin doğru orantılı olduğu da söylenir. Yani soldan sağa doğru okuyan ve yazan insanların fotografı da soldan sağa okuduğu söylenir. Bu bakımdan ilgi merkezinin solda olması beklenir. Bu görüş sağdan sola doğru okuyanlar insanlar için de geçerli olacağından ikilem yarattığı için pek tutulmaz ama yine de aklınızda bulunsun. Genelde fotoğrafa sol alt köşeden girildiği ve üst kısımlardan çıkıldığı görüşü hakimdir.

Tekrarlar: Arka arkaya gelen benzer nesneler, fotoğrafta ritim duygusu artırır. Bu nedenle ritmi bozan nesneleri fotoğraf karesinden çıkarmak gerekir.

Simetri: Fotoğrafa simetri özelliği katılacaksa, diğerinin aynısı olan konu ya da nesneleri anlatmak yerine yeni şeyler anlatmalıdır.

Boyutların Etkisi: Yatay dikdörtgen boyutlar dengeli ve sakin bir duygu verirken, dikey konumda güç ifade ederler. Kare boyutlar derli toplu konulara daha uygundur.

Son Güncelleme ( Cuma, 18 Nisan 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >
 
   
 
 
   
   
 

 üye ol fotografını paylaş sende..!!

Galeriye gitmek için TIKLAYIN

 

 

 

  ayakizleri tanıtım

 

Sponsor

Film izle

Magazin Haberleri

Cemiyet Haberleri

 

             
   

 

copyright © Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Toplulugu
2006
Cemiyet Magazin