Ana Menü
Anasayfa
Sanat ve Edebiyat
Psikoloji ve Felsefe
Antoloji
Kitap Tanıtımları
Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Ziyaretci Defteri
Önemli Adresler
Fotograf Galerisi
Hava Durumu
Galeri
kod parametreleri
 
... Dakika Dakika SİNEMA - TİYATRO - SERGİ - KONSER ve FESTİVAL Etkinlikleri Ayakizlerinde ...
 
Anasayfa arrow Sanat ve Edebiyat arrow Klasisizm
Klasisizm
Üye Değerlendirme: / 5
Kötüİyi 
Yazar Şahin   
Cuma, 26 Ekim 2007

Eski Yunan ve Latin edebiyatını örnek alan Klasisizm, kendinden önceki dönemin edebiyatıyla arasında büyük farklar bulunmadığı için romantizmin doğuşuyla birlikte ayrı bir akım olarak adlandırılır. Akım, tarihi olarak Edebiyat Rönesansı döneminde milat bulmuştur. Klasisizme, eski edebiyatla arasında büyük ayrılıklar bulunmadığndan, üslup olarak isim verilmemiş, fakat romantizm akım değeri kazandığında, Rönesans dönemi ile Romantizm`in doğuşu arasındaki döneme Klasisizm adı verilmiştir.

Klasist sanatçılar, duyguların, akıl ve irade kontrolü altında tutulmasını salık verirler.  Roma sanat ve düşünce hayatındaki “İdeal Romalı” kavramını, hitap ettikleri aristokrasi sınıfına anlatarak, karakterlerine yön vermeye çalışırlar. Aristokrasiye de, geçmişinden miras kalan edebiyat anlayışı ve zamanın aristokrasi hakimiyeti sebebiyle bağlıdırlar. Yani görev olarak üstlendiği felsefeye, "okul müdürlerine ahlak öğretmenliği yapmak" da denebilir.

Gerçekçi ve akılcı olduğundan, mitolojiden uzak durup örneklerini tarihten alır. Kahramanlarını soylulardan seçer. Üslup olarak, açık ve görkemli bir anlatıma ve felsefesinin kurallarına göre hayal gücü sunmaya şartlıdır. Bu akımın kendi içinde istikrarlı ve temiz bir akışı olduğundan hem uzun vadeli bir ömrü, hem de diğer akımların yaşadığı zamanlarda sesi vardır.

İlk olarak Fransa`da, La Fontaine, Racine, Moliere ve Voltaire gibi sanatçılarla en müthiş meyvelerini veren bu akım, sonraları İngiltere ve İtalya`da uygulanmaya çalışılmış, fakat Fransa`da ulaştığı noktaya ulaşamamıştır. Almanya`da 18. yüzyılın sonlarına doğru Goethe ve Schiller`le boy göstermiş ve yine ölümsüz eserler bırakmıştır.

Son Güncelleme ( Salı, 15 Nisan 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >
 
   
 
 
   
   
 

 üye ol fotografını paylaş sende..!!

Galeriye gitmek için TIKLAYIN

 

 

 

  ayakizleri tanıtım

 

Sponsor

Film izle

Magazin Haberleri

Cemiyet Haberleri

 

             
   

 

copyright © Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Toplulugu
2006
Cemiyet Magazin