Ana Menü
Anasayfa
Sanat ve Edebiyat
Psikoloji ve Felsefe
Antoloji
Kitap Tanıtımları
Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Ziyaretci Defteri
Önemli Adresler
Fotograf Galerisi
Hava Durumu
Galeri
kod parametreleri
 
... Dakika Dakika SİNEMA - TİYATRO - SERGİ - KONSER ve FESTİVAL Etkinlikleri Ayakizlerinde ...
 
Anasayfa arrow Sanat ve Edebiyat arrow İdealizm
İdealizm
Üye Değerlendirme: / 1
Kötüİyi 
Yazar Şahin   
Salı, 16 Ekim 2007

İdealizm akımı sanata, kökleri Platon’a kadar uzanan idealizm felsefesinden geçmiştir. İlk Platon’un açıkladığı idea kavramı, sonraları gelecek filozofların güçlendirmesiyle ve bir düşünüş tarzı olmasıyla gelişimini tamamlamış ve idealizm adını almıştır. 

Teması, özdeklerin gerçekliğini yadsıma... Özdekler, idealistlere göre doğada nedensiz bulunan ideaların, zaman ve uzam kalıplarına girerek nesneleşmesidir. Zihnimde tasarladığım bir şiiri kağıda dökmem gibi...

İdealar, zaman ve uzamdan muaftır. Bu kalıplara ancak görüngüleri girer. Tüm varoluşların özünü böyle açıklarlar. Diğer bir idealist filozof Kant, karakteri, düşünülür karakter ve görünür karakter olarak ikiye ayırır. Görünür karakterde biz ancak ideanın görüngüsünü, duyu organlarımızla algılayabiliriz. Varoluşların özünü oluşturan düşünülür karakteri ise yalnızca düşünerek kavrayabiliriz. İdealizme göre maddenin algılanması sadece duyu organları ile hissedilmesi bir yanılgıdır. Onlar tüm hükmü düşünceye bırakırlar ve Descartes`ın dediği gibi varlıklarını bile düşünmekle kanıtlarlar. Böyle düşünüldüğünde –nesnelerin asıl karakterini kendi düşüncesinde oluşturmak ve kavramak- dünya da bu filozofların gözünde tasarıma indirgenir. Yani tüm bu olan biten, görülen, duyulan, hissedilen, düşüncede var olur. Akla hemen şu soru gelir: Yani ben eğer herhangi bir nesneyi düşünmezsem, o yok mudur? Berkeley`in bu soruya cevabı: “O Tanrının hafızasında var olmuştur.” Aynı zamanda düşünen varlıklar kendinde özne olmakla beraber, başka düşünen varlıkların da nesneleridir. Bu felsefe sanata yirminci yüzyılda Jules Romains tarafından uyarlanıp, arkadaşlarıyla beraber öncülleri olarak boy göstermiştir.

Edebiyatta maddenin görünüşünün yanıltıcılığı göz önüne serilir. Bireyci ve maddeci edebiyata karşıdır ve birlik beraberlik propagandacısıdır. Biçim olmaktan çok düşünüş tarzı olarak varlık gösterir. Sadece İdealizm akımı diye nitelendirmek de pek doğru olmaz çünkü, akım olarak sadece dönemin akımlarına tepki olarak akım kılığına bürünür. Fakat düşünce yapısı olarak edebiyatta, diğer sanatlarda ve felsefede her zaman vardır.

Şiir diliyle idealizm tasvir 
 
NE İÇİNDEYİM ZAMANIN
 
Ne içindeyim zamanın,
Ne de büsbütün dışında;
Yekpare, geniş bir anın
Parçalanmaz akışında.
 
Bir garip rüya rengiyle
Uyuşmuş gibi her şekil,
Rüzgarda uçan tüy bile
Benim kadar hafif değil.
 
Başım sükutu öğüten
Uçsuz bucaksız değirmen;
İçim muradına ermiş
Abasız, postsuz bir derviş.
 
Kökü bende bir sarmaşık
Olmuş dünya sezmekteyim,
Mavi, masmavi bir ışık
Ortasında yüzmekteyim.
 
 
Ahmet Hamdi TANPINAR

                       

İsmet ŞAHİN

Son Güncelleme ( Cumartesi, 26 Nisan 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >
 
   
 
 
   
   
 

 üye ol fotografını paylaş sende..!!

Galeriye gitmek için TIKLAYIN

 

 

 

  ayakizleri tanıtım

 

Sponsor

Film izle

Magazin Haberleri

Cemiyet Haberleri

 

             
   

 

copyright © Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Toplulugu
2006
Cemiyet Magazin