Ana Menü
Anasayfa
Sanat ve Edebiyat
Psikoloji ve Felsefe
Antoloji
Kitap Tanıtımları
Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Ziyaretci Defteri
Önemli Adresler
Fotograf Galerisi
Hava Durumu
Galeri
kod parametreleri
 
... Dakika Dakika SİNEMA - TİYATRO - SERGİ - KONSER ve FESTİVAL Etkinlikleri Ayakizlerinde ...
 
Anasayfa arrow Psikoloji ve Felsefe arrow Popüler Külltür
Popüler Külltür
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar A.kadir ESER   
Cumartesi, 12 Haziran 2004

Amerika'da işçi hareketlerinin yoğun olduğu 19. yüzyılın sonlarında grevler büyük kapitalistleri tedirgin ettiğinde, de­miryolları imparatoru Pullman'ın grevcilere karşı takınabileceği tutum sorulduğunda, Pullman üzülmediğini, çünkü gerekirse işçi sınıfının bir yarısını diğer yarısını öldürmek için ki­ralayabileceğini söylüyor. Bunun yapılabileceğine ilişkin ör­nekler çoktur. Aynı zamanda popüler gazeteler kışkırtıcılara, bölücülere, halk düşmanlarına, anarşistlere karşı hararetli man­şetler atıyor, yazılar yazan popüler inaçların ve tutumların yö­netici sınıflar tarafından yeniden kullanılması değildir bu.

Dinsel bölünmelerde her bölümün popüler dinsel inanç ve tutumlarını istismar ederek Avrupa köylüsünü birbirine kırdırtan, Haçlı Se­ferleriyle milyonlarca insanı yok eden, Tanrı adına cenkle çoluk çocuk, ihtiyar, kadın demeden katliamlara ve vahşete gönderme henüz sona ermedi.

Avrupa'da daha birkaç yüzyıllık ve bizde yüzyıldan bile az bir geçmişi olan millet, vatan, demokrasi, va­tanın bütünlüğü, milletin haysiyeti, demokrasinin elden gitmesi, bölücülere karşı savaş gibi kavramların getirdiği popüler mit­lerle kitleler, kitleleri yok etmek için harekete geçirilmeye devam etmektedir. Popüler televizyon ve egemen basın, bu tür po­pülerliğin her yerde her zaman çığırtkanlığını yapmaktadır.  İdeolojinin sınıf üretimiyle maddi kültürün sınıf üretimi arasında önemli fark vardır. İdeolojide egemen olandan en alt­takilere kadar her sınıf veya grup kendi fikirlerini, fikir sis­temlerini geliştirmek için mücadele eder. Kendi gerçek veya hayal ettikleri çıkarlarını korumak sürdürmek, tanımlamak tayin etmek, açıklamak, haklı çıkarmak, geliştirmek, yaymak için uğraşırlar.  

Maddi üretimde böyle bir mücadele yoktur. Somut maddi yaratım sömürülen sınıfın elleriyle, işgücüyle yapılmıştır. Gerçi egemen sınıf istimlak eder, kendine ayırır/gaspeder, yö­netir, manipüle eder, denetler, etkiler fakat bu maddi üretimin kendisiyle, özellikle yaratıcı yanıyla karıştırılmamalıdır. Bu, maddi kültür üretiminin uzun tarihi birbirini takip eden sömürü biçimleri altında işçiler tarafından yaşanmış ve üretilmiştir. kavimsel ve klansal toplumsal biçimin hakim olduğu dönemde, ilkel yerel zanaat ve sanat içinde yaşanılan zamanda aile veya klanın kullanması için üretilmiştir. Yaratıcılığın ortak değerler, altında toplandığı bir yerde bireysel hayati özellikle "popüler" çok az bir değere sahiptir.

       

Feodalizm ve kapitalizmin baş­langıcıyla kolektif değerler gitgide "imzalanmış" kişisel stile yer vermeye başlamıştır. Böylece sanat, pratik hayattan kopmaya yönelmiştir. Stüdyo zanaatkarı birleştirdi, loncayı/esnafı yıkıp yok etti. Sermayenin doğrudan yönetimi altında yaratıcı yeni bi­çimler örgütlendi, empoze edildi. Kapitalizmin yükselişiyle uzmanlaşmış, ekonomik sektörü olan yeni egemen bir kültür bi­çimi, "kitle kültürü" oluştu. Bu kültür, popüler, işçi sınıfı için ve o sınıfa yöneltilmiş ilk kültürdür.

Son Güncelleme ( Salı, 29 Nisan 2008 )
 
< Önceki
 
   
 
 
   
   
 

 üye ol fotografını paylaş sende..!!

Galeriye gitmek için TIKLAYIN

 

 

 

  ayakizleri tanıtım

 

Sponsor

Film izle

Magazin Haberleri

Cemiyet Haberleri

 

             
   

 

copyright © Ayakizleri Sanat ve Edebiyat Toplulugu
2006
Cemiyet Magazin